Click to zoom • Drag to pan
Take productivity to new levels with the revolutionary Angle Cable Nutrunner Tensor STR. The Tensor STR offers a wide range of options to improve the operator experience and increase the efficiency of your assembly line, which includes faster tightening speeds and exceptional ergonomics. The Tensor STR connects directly to the Power Focus 6000 controller for a complete error-proofing solution in safety-critical applications.
Specification
| Specification | Details |
| Certifications, Standards & Directives | |
| CCC Certified | No |
| CQC Certified | No |
| EAC Certified | Yes |
| EU Legislation | 2006/42/EC (MD); 2011/65/EU (RoHS); 2014/30/EU (EMC); 2015/863/EU (RoHS amendment) |
| EU Standard | EN 61000-6-2:2019; EN 61000-6-4:2019; EN 62841-1:2015+AC:2015; EN 62841-2-2:2014+AC:2015; EN ISO 12100:2010 |
| KC Certified | Yes |
| KC ID | R-REI-50A-ETVSTR61 |
| UK Regulations | S.I. 2008/1597; S.I. 2012/3032; S.I. 2016/1091 |
| UK Standard | BS EN 62841-1:2015; BS EN 62841-2-2:2014; BS EN IEC 61000-6-2:2019; BS EN IEC 61000-6-4:2019; BS EN ISO 12100:2010 |
| WEEE Category | 4 – Large equipment >50cm |
| Noise & Vibrations | |
| Sound Pressure | <70 dB(A) |
| Sound Standard | ISO15744 |
| Vibration Standard | ISO28927-2 |
| Vibration Value | <2.5 m/s² |
| Dimensions & Weight | |
| CS Distance | 27 mm |
| Height | 70 mm |
| Length | 539 mm |
| Output Size | 3/4" |
| Weight | 6.8 lb |
| Design & Functions | |
| Model Type | Angle |
| Output Type | Square, Male |
| Shut-off System | Transducer |
| Tool Family | STR |
| Speed | |
| Speed Range Max | 215 r/min |
| Power | |
| Motor Power | 1500 W |
| Motor Voltage Type | 3 a.c. |
| Motor Voltage | 200 V |
| Torque | |
| Torque Range Max | 154 ft-lb |
| Torque Range Min | 30 ft-lb |
| Torque Scatter (3s) | ≤ 5 % |
Need More Information?
Contact our technical specialists for detailed product information, pricing, and availability.