Click to zoom • Drag to pan
Performance and operator comfort are perfectly balanced in the versatile Straight Cable Nutrunner Tensor ST. The Tensor ST’s combination of speed and superior accuracy ensure high levels of productivity in the most demanding safety-critical applications. Tensor ST tools are fully compatible with the Power Focus 6000 and can be paired with a wide range of accessories for complete control over your tightening.
Specification
| Category | Specification |
| Dimension & Weight | |
| CS Distance | 33 mm |
| Length | 706 mm |
| Output Size | 3/4" |
| Weight | 9.3 lb |
| Design & Functions | |
| Model Type | Straight |
| Output Type | Square, Male |
| Shut-off System | Transducer |
| Spline/Mounting | - |
| Tool Family | ST |
| Certifications & Standards | |
| CCC Certified | No |
| CQC Certified | Yes |
| EAC Certified | Yes |
| EU Legislation | 2006/42/EC (MD) • 2011/65/EU (RoHS) • 2014/30/EU (EMC) • 2015/863/EU (RoHS amendment) |
| EU Standard | EN 61000-6-2:2019 • EN 61000-6-4:2019 • EN 62841-1:2015+AC:2015 • EN 62841-2-2:2014+AC:2015 • EN ISO 12100:2010 |
| KC Certified | Yes |
| KC ID | R-REI-50A-ETVST101 |
| UK Regulations | S.I. 2008/1597 • S.I. 2012/3032 • S.I. 2016/1091 |
| UK Standard | BS EN 62841-1:2015 • BS EN 62841-2-2:2014 • BS EN IEC 61000-6-2:2019 • BS EN IEC 61000-6-4:2019 • BS EN ISO 12100:2010 |
| WEEE | 4 - Large equipment >50cm |
| Torque | |
| Torque Range (Max) | 109 ft-lb |
| Torque Range (Min) | 22 ft-lb |
| Torque Scatter (3σ) | ≤ 5% |
| Speed | |
| Speed Range (Max) | 685 r/min |
| Power | |
| Motor Power | 1500 W |
| Motor Voltage Type | 3 a.c. |
| Motor Voltage | 200 V |
| Noise & Vibrations | |
| Sound Pressure | <70 dB(A) |
| Sound Standard | ISO 15744 |
| Vibration Standard | ISO 28927-2 |
| Vibration Value | <2.5 m/s² |
Need More Information?
Contact our technical specialists for detailed product information, pricing, and availability.