Click to zoom • Drag to pan
Performance and operator comfort are perfectly balanced in the versatile Straight Cable Nutrunner Tensor ST. The Tensor ST’s combination of speed and superior accuracy ensure high levels of productivity in the most demanding safety-critical applications. Tensor ST tools are fully compatible with the Power Focus 6000 and can be paired with a wide range of accessories for complete control over your tightening.
Specification
| Category | Specification |
| Dimensions & Weight | |
| CS Distance | 30.5 mm |
| Length | 656 mm |
| Output Size | 1/2" |
| Weight | 7.3 lb |
| Design & Functions | |
| Model Type | Straight |
| Output Type | Square, Male |
| Shut-off System | Transducer |
| Spline/Mounting | - |
| Tool Family | ST |
| Certifications | |
| CCC Certified | No |
| CQC Certified | Yes |
| EAC Certified | Yes |
| EU Legislation | 2006/42/EC (MD) 2011/65/EU (RoHS) 2014/30/EU (EMC) 2015/863/EU (RoHS amendment) |
| EU Standards | EN 61000-6-2:2019 EN 61000-6-4:2019 EN 62841-1:2015+AC:2015 EN 62841-2-2:2014+AC:2015 EN ISO 12100:2010 |
| KC Certified | Yes |
| KC ID | R-REI-50A-ETVST101 |
| UK Regulations | S.I. 2008/1597 S.I. 2012/3032 S.I. 2016/1091 |
| UK Standards | BS EN 62841-1:2015 BS EN 62841-2-2:2014 BS EN IEC 61000-6-2:2019 BS EN IEC 61000-6-4:2019 BS EN ISO 12100:2010 |
| WEEE | 4 - Large equipment >50cm |
| Performance | |
| Torque Range (Max) | 73 ft-lb |
| Torque Range (Min) | 18 ft-lb |
| Torque Scatter (3σ) | ≤ 5% |
| Maximum Speed | 1043 rpm |
| Power | |
| Motor Power | 1500 W |
| Motor Voltage Type | 3-phase AC |
| Motor Voltage | 200 V |
| Noise & Vibration | |
| Sound Pressure | <70 dB(A) |
| Sound Standard | ISO 15744 |
| Vibration Standard | ISO 28927-2 |
| Vibration Level | <2.5 m/s² |
Need More Information?
Contact our technical specialists for detailed product information, pricing, and availability.