Click to zoom • Drag to pan
Performance and operator comfort are perfectly balanced in the versatile Straight Cable Nutrunner Tensor ST. The Tensor ST’s combination of speed and superior accuracy ensure high levels of productivity in the most demanding safety-critical applications. Tensor ST tools are fully compatible with the Power Focus 6000 and can be paired with a wide range of accessories for complete control over your tightening.
Specification
| Category | Specification |
| Dimensions & Weight | |
| CS Distance | 26.5 mm |
| Length | 510 mm |
| Output Size | 1/2" (12.7 mm) |
| Weight | 5.5 lb (2.5 kg) |
| Design Features | |
| Model Type | Straight |
| Output Type | Square, Male |
| Shut-off System | Transducer |
| Spline/Mounting | 2/2 |
| Tool Family | ST Series |
| Certifications | |
| CCC Certification | Not Certified |
| CQC Certification | Certified |
| EAC Certification | Certified |
| KC Certification | Certified (ID: R-REI-50A-ETVST81) |
| Compliance Standards | |
| EU Machinery Directive | 2006/42/EC |
| EU RoHS | 2011/65/EU |
| EU EMC Directive | 2014/30/EU |
| RoHS Amendment | 2015/863/EU |
| Performance | |
| Torque Range | 15-70 ft-lb (20-95 Nm) |
| Torque Accuracy | ≤5% variance |
| Maximum Speed | 675 rpm |
| Power System | |
| Motor Power | 1500W |
| Voltage | 200V 3-phase AC |
| Environmental | |
| Noise Level | <70 dB(A) |
| Vibration | <2.5 m/s² |
| WEEE Classification | Category 4 (>50cm) |
Need More Information?
Contact our technical specialists for detailed product information, pricing, and availability.