Click to zoom • Drag to pan
Performance and operator comfort are perfectly balanced in the versatile Straight Cable Nutrunner Tensor ST. The Tensor ST’s combination of speed and superior accuracy ensure high levels of productivity in the most demanding safety-critical applications. Tensor ST tools are fully compatible with the Power Focus 6000 and can be paired with a wide range of accessories for complete control over your tightening.
Specification
| Category | Specification |
| Dimensions | |
| CS Distance | 24 mm (0.94") |
| Length | 450 mm (17.7") |
| Output Size | 3/8" (9.5 mm) |
| Weight | 4 lb (1.8 kg) |
| Mechanical Design | |
| Model Type | Straight Nutrunner |
| Drive Type | 3/8" Square Male |
| Shut-off Mechanism | Transducer Controlled |
| Spline Configuration | – / 1 |
| Product Line | ST Series |
| Performance | |
| Torque Range | 7-22 ft-lb (9.5-30 Nm) |
| Torque Accuracy | ±5% (3σ) |
| Maximum Speed | 1700 rpm |
| Power System | |
| Motor Output | 1500W (2 HP) |
| Electrical Characteristics | 200V 3-Phase AC |
| Certifications | |
| Quality Certifications | CQC ✔, EAC ✔, KC ✔ (R-REI-50A-ETVST81) |
| Safety Standards | EN 62841-1:2015, EN 62841-2-2:2014 |
| EMC Compliance | EN 61000-6-2:2019, EN 61000-6-4:2019 |
| Environmental | |
| Noise Emission | <70 dB(A) (ISO 15744) |
| Vibration | <2.5 m/s² (ISO 28927-2) |
| WEEE Classification | Category 5 (<50cm) |
Need More Information?
Contact our technical specialists for detailed product information, pricing, and availability.