Click to zoom • Drag to pan
Performance and operator comfort are perfectly balanced in the versatile Straight Cable Nutrunner Tensor ST. The Tensor ST’s combination of speed and superior accuracy ensure high levels of productivity in the most demanding safety-critical applications. Tensor ST tools are fully compatible with the Power Focus 6000 and can be paired with a wide range of accessories for complete control over your tightening.
Specification
| Category | Specification |
| Dimensions & Weight | |
| CS Distance | 30.5 mm (1.2") |
| Length | 631 mm (24.8") |
| Output Size | 1/2" (12.7 mm) Square Drive |
| Weight | 7 lb (3.2 kg) |
| Mechanical Design | |
| Model Type | Straight Nutrunner |
| Drive Configuration | Male Square Drive |
| Torque Control | Transducer Shut-off System |
| Product Series | ST Industrial Series |
| Performance | |
| Torque Range | 22-88 ft-lb (30-119 Nm) |
| Torque Accuracy | ±5% (3σ standard deviation) |
| Maximum Speed | 875 rpm |
| Power System | |
| Motor Output | 1500W (2 HP) |
| Electrical Input | 200V 3-Phase AC |
| Certifications | |
| International Approvals | CQC ✔, EAC ✔, KC ✔ (ID: R-REI-50A-ETVST101) |
| EU Compliance | Machinery Directive 2006/42/EC |
| RoHS 2011/65/EU + 2015/863 amendment | |
| EMC Directive 2014/30/EU | |
| Safety Standards | |
| EU | EN 62841-1:2015, EN 62841-2-2:2014 |
| UK | BS EN equivalents |
| EMC | EN 61000-6-2/4:2019 |
| Environmental | |
| Noise Level | <70 dB(A) (ISO 15744) |
| Vibration | <2.5 m/s² (ISO 28927-2) |
| WEEE Classification | Category 4 (>50cm equipment) |
Need More Information?
Contact our technical specialists for detailed product information, pricing, and availability.