Click to zoom • Drag to pan
Performance and operator comfort are perfectly balanced in the versatile Straight Cable Nutrunner Tensor ST. The Tensor ST’s combination of speed and superior accuracy ensure high levels of productivity in the most demanding safety-critical applications. Tensor ST tools are fully compatible with the Power Focus 6000 and can be paired with a wide range of accessories for complete control over your tightening.
Specification
| Category | Specification |
| Dimensions & Weight | |
| CS Distance | 26.5 mm (1.04") |
| Overall Length | 538 mm (21.2") |
| Drive Size | 1/2" Square |
| Weight | 5.8 lb (2.63 kg) |
| Design Features | |
| Model Configuration | Straight |
| Output Type | Male Square |
| Torque Control | Transducer |
| Spline/Mounting | 3/5 Configuration |
| Product Line | ST Series |
| Performance | |
| Torque Range | 15-70 ft-lb (20-95 Nm) |
| Torque Accuracy | ≤5% (3σ) |
| Maximum Speed | 675 rpm |
| Power System | |
| Motor Power | 1500W (2 HP) |
| Electrical Input | 200V 3-Phase AC |
| Certifications | |
| Quality Certifications | CQC: Yes • EAC: Yes • KC: Yes (ID: R-REI-50A-ETVST81) |
| Compliance Standards | |
| EU Directives | Machinery: 2006/42/EC • RoHS: 2011/65/EU + 2015/863 • EMC: 2014/30/EU |
| Safety Standards | EN 62841-1:2015 • EN 62841-2-2:2014 • EN ISO 12100:2010 |
| Environmental | |
| Noise Level | <70 dB(A) (ISO 15744) |
| Vibration | <2.5 m/s² (ISO 28927-2) |
| WEEE Classification | Category 4 (>50cm) |
Need More Information?
Contact our technical specialists for detailed product information, pricing, and availability.