Click to zoom • Drag to pan
Performance and operator comfort are perfectly balanced in the versatile Straight Cable Nutrunner Tensor ST. The Tensor ST’s combination of speed and superior accuracy ensure high levels of productivity in the most demanding safety-critical applications. Tensor ST tools are fully compatible with the Power Focus 6000 and can be paired with a wide range of accessories for complete control over your tightening.
Specification
| Category | Specification |
| Physical Dimensions | |
| CS Distance | 30.5 mm (1.20") |
| Overall Length | 631 mm (24.8") |
| Drive Size | 1/2" (12.7 mm) Square Drive |
| Unit Weight | 7 lb (3.18 kg) |
| Mechanical Design | |
| Model Configuration | Straight Nutrunner |
| Drive Type | Male Square Output |
| Torque Control | Electronic Transducer |
| Product Series | ST Professional Line |
| Performance Data | |
| Torque Range | 18-73 ft-lb (24-99 Nm) |
| Torque Accuracy | ±5% (3σ) |
| Maximum Speed | 1043 rpm |
| Power System | |
| Motor Output | 1500W (2 HP) |
| Electrical Characteristics | 200V 3-Phase AC |
| Certifications | |
| International Approvals | CQC: No • EAC: Yes • KC: Yes (ID: R-REI-50A-ETVST101) |
| Compliance Standards | |
| EU Directives | • Machinery: 2006/42/EC • RoHS: 2011/65/EU + 2015/863 • EMC: 2014/30/EU |
| Safety Standards | • EN 62841-1:2015 • EN 62841-2-2:2014 • EN ISO 12100:2010 |
| Environmental Data | |
| Noise Emission | <70 dB(A) (ISO 15744) |
| Vibration Levels | <2.5 m/s² (ISO 28927-2) |
| WEEE Classification | Category 4 (Large equipment >50cm) |
Need More Information?
Contact our technical specialists for detailed product information, pricing, and availability.