Click to zoom • Drag to pan
Performance and operator comfort are perfectly balanced in the versatile Straight Cable Nutrunner Tensor ST. The Tensor ST’s combination of speed and superior accuracy ensure high levels of productivity in the most demanding safety-critical applications. Tensor ST tools are fully compatible with the Power Focus 6000 and can be paired with a wide range of accessories for complete control over your tightening.
Specification
| Category | Specification |
| Dimensions & Weight | |
| CS Distance | 30.5 mm |
| Length | 631 mm |
| Output Size | 1/2" (12.7 mm) |
| Weight | 7 lb (3.18 kg) |
| Design & Functions | |
| Model Type | Straight |
| Output Type | Square, Male |
| Shut-off System | Transducer |
| Spline/Mounting | - |
| Tool Family | ST Series |
| Performance | |
| Torque Range | 18-73 ft-lb (24-99 Nm) |
| Torque Accuracy | ≤5% (3σ) |
| Maximum Speed | 1043 rpm |
| Power System | |
| Motor Power | 1500W |
| Voltage | 200V 3-phase AC |
| Certifications | |
| CCC | No |
| CQC | Yes |
| EAC | Yes |
| KC (ID: R-REI-50A-ETVST101) | Yes |
| Standards Compliance | |
| EU Directives | 2006/42/EC (MD) |
| 2011/65/EU (RoHS) | |
| 2014/30/EU (EMC) | |
| 2015/863/EU (RoHS amend) | |
| Environmental | |
| Noise Level | <70 dB(A) |
| Vibration | <2.5 m/s² |
| WEEE Category | 4 (>50cm equipment) |
Need More Information?
Contact our technical specialists for detailed product information, pricing, and availability.