Click to zoom • Drag to pan
Performance and operator comfort are perfectly balanced in the versatile Angle Cable Nutrunner Tensor ST. The Tensor ST’s combination of speed and superior accuracy ensure high levels of productivity in the most demanding safety-critical applications. Tensor ST tools are fully compatible with the Power Focus 6000 and can be paired with a wide range of accessories for complete control over your tightening.
Specification
| Category | Specification |
| Speed | |
| Maximum Speed | 310 rpm |
| Dimensions & Weight | |
| CS Distance | 26 mm |
| Height | 80 mm |
| Length | 560 mm |
| Output Size | 200 HAD |
| Weight | 7 lb (3.18 kg) |
| Power | |
| Motor Power | 1500W |
| Voltage | 200V 3-phase AC |
| Design & Functions | |
| Model Type | Angle |
| Output Type | Hold and Drive |
| Shut-off System | Transducer |
| Tool Family | ST Series |
| Torque | |
| Torque Range | 26-133 ft-lb (35-180 Nm) |
| Torque Accuracy | ≤5% (3σ) |
| Noise & Vibration | |
| Sound Pressure | <70 dB(A) |
| Vibration | <2.5 m/s² |
| Certifications | |
| CCC | No |
| CQC | Yes |
| EAC | Yes |
| KC (ID: R-REI-50A-ETVST81) | Yes |
| Standards Compliance | |
| EU Legislation | 2006/42/EC (MD) |
| 2011/65/EU (RoHS) | |
| 2014/30/EU (EMC) | |
| 2015/863/EU (RoHS amend) | |
| EU Standards | EN 61000-6-2:2019 |
| EN 61000-6-4:2019 | |
| EN 62841-1:2015+AC:2015 | |
| EN 62841-2-2:2014+AC:2015 | |
| EN ISO 12100:2010 | |
| UK Regulations | S.I. 2008/1597 |
| S.I. 2012/3032 | |
| S.I. 2016/1091 | |
| UK Standards | BS EN 62841-1:2015 |
| BS EN 62841-2-2:2014 | |
| BS EN IEC 61000-6-2:2019 | |
| BS EN IEC 61000-6-4:2019 | |
| BS EN ISO 12100:2010 | |
| Environmental | |
| WEEE Category | 4 (Large equipment >50cm) |
Need More Information?
Contact our technical specialists for detailed product information, pricing, and availability.