Click to zoom • Drag to pan
Performance and operator comfort are perfectly balanced in the versatile Angle Cable Nutrunner Tensor ST. The Tensor ST’s combination of speed and superior accuracy ensure high levels of productivity in the most demanding safety-critical applications. Tensor ST tools are fully compatible with the Power Focus 6000 and can be paired with a wide range of accessories for complete control over your tightening.
Specification
| Category | Specification |
| Speed | |
| Maximum Speed | 540 rpm |
| Dimensions & Weight | |
| CS Distance | 22.5 mm (0.89") |
| Height | 60 mm (2.36") |
| Length | 522 mm (20.55") |
| Output Size | 1/2" Square Drive |
| Weight | 5.9 lb (2.68 kg) |
| Power System | |
| Motor Power | 1500W (2 HP) |
| Voltage | 200V 3-phase AC |
| Design Features | |
| Model Type | Angle Nutrunner |
| Output Configuration | Male Square Drive |
| Torque Control | Transducer System |
| Product Line | ST Series |
| Torque Performance | |
| Torque Range | 15-80 ft-lb (20-108 Nm) |
| Torque Accuracy | ±5% (3σ) |
| Noise & Vibration | |
| Sound Level | <70 dB(A) (ISO 15744) |
| Vibration | <2.5 m/s² (ISO 28927-2) |
| Certifications | |
| Quality Certifications | CQC: Yes • EAC: Yes • KC: Yes (ID: R-REI-50A-ETVST81) |
| Compliance Standards | |
| EU Directives | Machinery: 2006/42/EC |
| RoHS: 2011/65/EU + 2015/863 | |
| EMC: 2014/30/EU | |
| Environmental | |
| WEEE Classification | Category 4 (>50cm) |
Need More Information?
Contact our technical specialists for detailed product information, pricing, and availability.