Click to zoom • Drag to pan
Performance and operator comfort are perfectly balanced in the versatile Angle Cable Nutrunner Tensor ST. The Tensor ST’s combination of speed and superior accuracy ensure high levels of productivity in the most demanding safety-critical applications. Tensor ST tools are fully compatible with the Power Focus 6000 and can be paired with a wide range of accessories for complete control over your tightening.
Specification
| Category | Specification |
| Speed | |
| Maximum Speed | 575 rpm |
| Dimensions & Weight | |
| CS Distance | 25.3 mm (1.0") |
| Height | 66 mm (2.6") |
| Length | 607 mm (23.9") |
| Output Size | 1/2" Square Drive |
| Weight | 9.3 lb (4.2 kg) |
| Power System | |
| Motor Power | 1500W (2 HP) |
| Voltage | 200V 3-phase AC |
| Torque Performance | |
| Torque Range | 37-133 ft-lb (50-180 Nm) |
| Torque Accuracy | ±5% (3σ) |
| Design Features | |
| Model Type | Angle Nutrunner |
| Output Configuration | Male Square Drive |
| Control System | Transducer Shut-off |
| Product Line | ST Series |
| Certifications | |
| Quality Certifications | CQC: Yes • EAC: Yes • KC: Yes (ID: R-REI-50A-ETVST101) |
| Compliance Standards | |
| EU Directives | Machinery: 2006/42/EC |
| RoHS: 2011/65/EU + 2015/863 | |
| EMC: 2014/30/EU | |
| UK Regulations | UKCA Compliant |
| Noise & Vibration | |
| Sound Level | <70 dB(A) (ISO 15744) |
| Vibration | <2.5 m/s² (ISO 28927-2) |
| Environmental | |
| WEEE Classification | Category 4 (>50cm) |
Need More Information?
Contact our technical specialists for detailed product information, pricing, and availability.