Click to zoom • Drag to pan
Performance and operator comfort are perfectly balanced in the versatile Angle Cable Nutrunner Tensor ST. The Tensor ST’s combination of speed and superior accuracy ensure high levels of productivity in the most demanding safety-critical applications. Tensor ST tools are fully compatible with the Power Focus 6000 and can be paired with a wide range of accessories for complete control over your tightening.
Specification
| Specification | Detail |
| Speed Range (Max) | 380 r/min |
| CCC Certified | No |
| CQC Certified | Yes |
| EAC Certified | Yes |
| EU Legislation | 2006/42/EC (MD); 2011/65/EU (RoHS); 2014/30/EU (EMC); 2015/863/EU (RoHS amendment) |
| EU Standard | EN 61000-6-2:2019; EN 61000-6-4:2019; EN 62841-1:2015+AC:2015; EN 62841-2-2:2014+AC:2015; EN ISO 12100:2010 |
| KC Certified | Yes |
| KC ID | R-REI-50A-ETVST101 |
| UK Regulations | S.I. 2008/1597; S.I. 2012/3032; S.I. 2016/1091 |
| UK Standard | BS EN 62841-1:2015; BS EN 62841-2-2:2014; BS EN IEC 61000-6-2:2019; BS EN IEC 61000-6-4:2019; BS EN ISO 12100:2010 |
| WEEE Category | 4 - Large equipment >50cm |
| CS Distance | 33 mm |
| Height | 113 mm |
| Length | 672 mm |
| Output Size | 3/4" |
| Weight | 18.5 lb |
| Motor Power | 1500 W |
| Motor Voltage Type | 3 a.c. |
| Motor Voltage | 200 V |
| Model Type | Angle |
| Output Type | Square, Male |
| Shut-off System | Transducer |
| Tool Family | ST |
| Sound Pressure | <70 dB(A) |
| Sound Standard | ISO15744 |
| Vibration Standard | ISO28927-2 |
| Vibration Value | <2.5 m/s² |
| Torque Range (Max) | 199 ft-lb |
| Torque Range (Min) | 48 ft-lb |
| Torque Scatter (3s) | ≤ 5% |
Need More Information?
Contact our technical specialists for detailed product information, pricing, and availability.