Click to zoom • Drag to pan
Performance and operator comfort are perfectly balanced in the versatile Angle Cable Nutrunner Tensor ST. The Tensor ST’s combination of speed and superior accuracy ensure high levels of productivity in the most demanding safety-critical applications. Tensor ST tools are fully compatible with the Power Focus 6000 and can be paired with a wide range of accessories for complete control over your tightening.
Specification
| Specification | Details |
| Speed Range Max | 21.8 r/min |
| CCC Certified | No |
| CQC Certified | Yes |
| EAC Certified | Yes |
| EU Legislation | 2006/42/EC (MD); 2011/65/EU (RoHS); 2014/30/EU (EMC); 2015/863/EU (RoHS amendment) |
| EU Standard | EN 61000-6-2:2019; EN 61000-6-4:2019; EN 62841-1:2015+AC:2015; EN 62841-2-2:2014+AC:2015; EN ISO 12100:2010 |
| KC Certified | Yes |
| KC ID | R-REI-50A-ETVST101 |
| UK Regulations | S.I. 2008/1597; S.I. 2012/3032; S.I. 2016/1091 |
| UK Standard | BS EN 62841-1:2015; BS EN 62841-2-2:2014; BS EN IEC 61000-6-2:2019; BS EN IEC 61000-6-4:2019; BS EN ISO 12100:2010 |
| WEEE | 4 - Large equipment >50cm |
| CS Distance | 71 mm |
| Height | 350 mm |
| Length | 710 mm |
| Output Size | 1 1/2" |
| Weight | 47 lb |
| Motor Power | 1500 W |
| Motor Voltage Type | 3 a.c. |
| Motor Voltage | 200 V |
| Model Type | Angle |
| Output Type | Square, Male |
| Shut-off System | Transducer |
| Tool Family | ST |
| Sound Pressure | <70 dB(A) |
| Sound Standard | ISO15744 |
| Vibration Standard | ISO28927-2 |
| Vibration Value | <2.5 m/s² |
| Torque Range Max | 2950 ft-lb |
| Torque Range Min | 834 ft-lb |
| Torque Scatter (3s) | ≤ 5 % |
Need More Information?
Contact our technical specialists for detailed product information, pricing, and availability.