Click to zoom • Drag to pan
The Fixtured Nutrunner QST is a true state-of-the-art product offering high reliability, accuracy and capability. Available in several different models, the tool is designed for being durable, reliable and productive. The tightening controller automatically increases the bus voltage for the larger size nutrunner QST80 and 90, without the need for a different controller or servo, giving unique speed capabilities for high-torque applications, easy to integrate both fixtures and robots.
Specification
| Specification | Value |
| EAC certified | Yes |
| EU Legislation | 2006/42/EC (Annex I, clauses 1.1, 1.2 (excluding 1.2.4.3), 1.3, 1.4, 1.5, 1.6, 1.7) |
| EU Standard | EN 61010-1:2010, EN 61010-2-201:2013, EN 12100 |
| UK Regulations | S.I. 2008/1597 (Annex I, clauses 1.1, 1.2 (excluding 1.2.4.3), 1.3, 1.4, 1.5, 1.6, 1.7) |
| UK Standard | EN 61010-1:2010, EN 61010-2-201:2013, EN 12100 |
| WEEE | 4 - Large equipment >50cm |
| Gear ratio | 62.83 |
| Min C-C | 111 |
| Options | Double transducers = TT, Extended front part, Second angle encoder = A |
| SCIP | 179c54af-ee6b-4817-a831-9e7ca6a94970 |
| Socket holder type | Square |
| Type | Angle gear = V |
| Socket holder size | 1 in |
| Travel | 50 mm |
| Weight | 23 kg |
| Speed | 60 r/min |
| Sound pressure | <70 dB(A) |
| Sound standard | ISO15744 |
| Torque range max | 442.5 ft-lb |
| Torque range min | 88.5 ft-lb |
Need More Information?
Contact our technical specialists for detailed product information, pricing, and availability.