Click to zoom • Drag to pan
Capable of simple integration into existing curing lines, the Modular Laser Curing System brings the power of laser
heating to industrial powder coat curing operations. A flexible design combined with the speed and efficiency
of laser curing empowers manufacturers to dramatically reduce curing costs while maximizing throughput and
minimizing environmental impact.
Specification
| Category | Specification |
| System Characteristics | |
| Modular Cell Dimensions | Length: Min. 2.4 m, Max. Unlimited (increments of 1.2 m) Height: up to 5 m Depth: Customer part dependent |
| Laser Safety | Class I Laser Enclosure Laser Safe “Light Labyrinth” or Manual/Automatic Doors |
| Enclosure Walls | Heat-resistant aluminum panels |
| Conveyor Compatibility | Types: Overhead rail & all common conveyors Style: Continuous & Stop-and-Start |
| Fume Extraction | Ready for integration with facility fume extraction |
| Laser & Beam Delivery | |
| Laser Source | IPG DLS or DLS-ECO Series (4.5 kW – 100 kW) |
| Beam Delivery Optics | IPG DLS Wide Area Projection Head |
| Heating Area (per laser source) | Minimum: 200 × 200 mm Maximum: 1800 × 4000 mm |
| Projection Head Mounting Options | Fixed Manually Adjustable (XYZ) Pneumatic (XYZ) Servo (XYZ) Robotic (6-axis) |
| Cooling | IPG Laser Chiller |
| Control & Monitoring | |
| Software | IPG DLS/HMI Controller Software |
| Operator Interface | Monitor with Keyboard & Mouse |
| Temperature Control Options | Infrared Temperature Sensor FLIR Thermal Camera Precision Pyrometer Sensor |
| Internal Monitoring | Imaging Camera with CCTV |
| Safety | Optional Human Detection Safety Radar |
| General Characteristics | |
| Power | 400–480 VAC, 68A, 3PH, 50/60 Hz |
| Operating Temperature | 0 °C to +43 °C |
| Relative Humidity | <75%, no dew or frost |
| Air Supply | Filtered moisture-free compressed air, 550 kPa minimum |
Need More Information?
Contact our technical specialists for detailed product information, pricing, and availability.