Click to zoom • Drag to pan
| Item | Specifications |
| Model | FD-V166 |
| Number of Axes | 6 |
| Maximum Capacity | 166 kg |
| Positional Repeatability | ±0.1 mm (Note 1) |
| Driving Capacity | 18 kW |
| Working Range | |
| Arm | |
| J1 (Rotation) | ±180° |
| J2 (Lower arm) | -80° to +60° |
| J3 (Upper arm) | -146.5° to +150° |
| Wrist | |
| J4 (Swing) | ±360° |
| J5 (Bending) | ±135° |
| J6 (Twist) | ±360° |
| Maximum Speed | |
| Arm | |
| J1 (Rotation) | 2.18 rad/s {125°/s} |
| J2 (Lower arm) | 2.01 rad/s {115°/s} |
| J3 (Upper arm) | 2.11 rad/s {121°/s} |
| Wrist | |
| J4 (Swing) | 3.14 rad/s {180°/s} |
| J5 (Bending) | 3.02 rad/s {173°/s} |
| J6 (Twist) | 4.54 rad/s {260°/s} |
| Wrist Allowable Load | |
| Allowable Moment | |
| J4 (Swing) | 951 N·m |
| J5 (Bending) | 951 N·m |
| J6 (Twist) | 490 N·m |
| Allowable Moment of Inertia | |
| J4 (Swing) | 88.9 kg·m² |
| J5 (Bending) | 88.9 kg·m² |
| J6 (Twist) | 45.0 kg·m² |
| Arm Cross-sectional Area | 6.58 m² × 360° |
| Environmental Conditions | - |
| Mass (Weight) | 1010 kg |
| Maximum Load of Upper Arm | 45 kg (90 kg max.) (Note 7) |
| Installation Method | Floor-mounted |
| Paint Color | - |
Need More Information?
Contact our technical specialists for detailed product information, pricing, and availability.