Click to zoom • Drag to pan
EV-Cube Battery Module Welding Systems are
full-automated workstations for welding busbars in
cylindrical cell modules. Configurable for either manual
or conveyor-fed part loading, systems are suitable for
process development, prototype and low-volume
production welding.
Specification
| Category | Details |
| Laser Source | IPG industrial fiber lasers from 1000 to 6000 W. Single and Multi-mode (See options) |
| Beam Delivery | IPG High Power Scanner |
| Maximum Part Size/Weight | 1000 × 1000 × 600 mm / 450 kg |
| Part Loading | Manual load or Conveyor pass-through (See options) |
| Typical Applications | Busbar welding of cylindrical, pouch and prismatic cells (Single sided) |
| Typical Materials | Copper, Aluminum (1050, 1100, 3003), Nickel, Stainless Steel, Ni-plated Steel, and Ni-plated copper |
| Weld Positioning (XY) | 1000 × 1000 mm ± 10 × 10 μm |
| Range X-Y / Repeatability | 50 μm |
| Weld to Cell Accuracy | 50 μm |
| Part Tooling | IPG Custom-designed part tooling (including busbar clamping) included in system price |
| System Control | Industrial PLC controller with front swing-arm mounted HMI and keyboard. Pendant control of motion system (3 axes) and system doors |
| Machine Enclosure | CDRH Class 1 workcell (External Laser size dependent on laser type) |
| Dimensions (L × W × H) | 2600 × 2200 × 1800 mm |
| Weight | 4,500 kg |
| Software | Single operator HMI and process control software with embedded IPGScan deflection controller. External commands through Ethernet IP |
| Operating Environment | Temperature: 20 - 35 °C (68 - 95 °F) Relative Humidity < 50 - 65%, No dew or frost |
| Category | Details |
| Laser Source (Options) | Adjustable Mode Beam 2/4 kW Single & Multi-mode with independent core & ring power control Rack Mounted Lasers: 1-2 kW Single-mode, 4-6 kW Multi-mode Laser Cabinets: 1-2 kW Single-mode, 4-6 kW Multi-mode |
| Real-Time Weld Measurement | Integrated real-time inline coherent imaging (ICI) weld monitoring system measuring weld penetration depth, transverse profile |
| Part Loading | Manual part loading via system front doors or conveyor pass-through with automated entry and exit doors. All doors interlocked for Class 1 operation |
| Vision | Integrated vision imaging and correction system providing typical weld-to-part accuracy of ± 50 μm |
| Height Sensor | Integrated height sensing and correction system providing typical height setting accuracy of ± 50 μm |
| Power Meter | Integrated power meter for automatic, programmable measurement of laser power |
Need More Information?
Contact our technical specialists for detailed product information, pricing, and availability.