Click to zoom • Drag to pan
| Parameter | Value |
| Structure | Vertical articulated type |
| Number of Axes | 6 |
| Max. Payload Capacity | 6 kg |
| Positional Repeatability | ±0.08mm (Note 1) |
| Drive System | AC servomotor |
| Drive Capacity | 3132 W |
| Position Feedback | Absolute encoder |
| Working Range | |
| J1 (Rotation) | ±170° (±50°) (Note 2) |
| J2 (Lower Arm) | −155° to +90° (Note 3) |
| J3 (Upper Arm) | −170° to +245° (Note 4) |
| J4 (Swing) | ±155° (±170°) (Note 5) |
| J5 (Bending) | −45° to +225° (Note 6) |
| J6 (Twist) | ±205° (±360°) (Notes 5 and 6) |
| Maximum Speed | |
| J1 (Rotation) | 4.19 rad/s [240°/s] (3.32 rad/s [190°/s]) |
| J2 (Lower Arm) | 4.19 rad/s [240°/s] |
| J3 (Upper Arm) | 4.01 rad/s [230°/s] |
| J4 (Swing) | 7.50 rad/s [430°/s] |
| J5 (Bending) | 7.50 rad/s [430°/s] |
| J6 (Twist) | 11.00 rad/s [630°/s] |
| Wrist Allowable Load | |
| J4 (Swing) | 10.5 N·m |
| J5 (Bending) | 10.5 N·m |
| J6 (Twist) | 5.9 N·m |
| Wrist Allowable Moment of Inertia | |
| J4 (Swing) | 0.28 kg·m² |
| J5 (Bending) | 0.28 kg·m² |
| J6 (Twist) | 0.06 kg·m² |
| Arm Cross-sectional Area | 3.59 m² × 340° |
| Ambient Conditions | Temp: 0 to 45°C, Hmd: 20 to 80%RH (No Condensation) |
| Mass (weight) | 145 kg |
| Upper Arm Payload Capacity | 10 kg (Note 7) |
| Installation Type | Floor, wall, or ceiling |
| Paint Color | White (Munsell notation 10GY 9/1) |
Need More Information?
Contact our technical specialists for detailed product information, pricing, and availability.