Click to zoom • Drag to pan
| Item | Specifications |
| Structure | Vertical articulated type |
| Number of Axes | 6 |
| Max. Payload Capacity | 8 kg |
| Positional Repeatability | ±0.08 mm (Note 1) |
| Drive System | AC servomotor |
| Drive Capacity | 3016 W |
| Position Feedback | Absolute encoder |
| Working Range | |
| J1 (Rotation) | ±170° (±50°) (Note 2) |
| J2 (Lower arm) | −155° ~ +90° |
| J3 (Upper arm) | −170° ~ +190° |
| J4 (Swing) | ±180° |
| J5 (Bending) | −50° ~ +230° |
| J6 (Twist) | ±360° (Note 3) |
| Maximum Speed | |
| J1 (Rotation) | 4.19 rad/s (240°/s) (3.32 rad/s {190°/s}) (Note 2) |
| J2 (Lower arm) | 4.19 rad/s (240°/s) |
| J3 (Upper arm) | 4.01 rad/s (230°/s) |
| J4 (Swing) | 7.50 rad/s (430°/s) |
| J5 (Bending) | 7.50 rad/s (430°/s) |
| J6 (Twist) | 11.00 rad/s (630°/s) |
| Allowable Moment | |
| J4 (Swing) | 17.6 N·m |
| J5 (Bending) | 17.6 N·m |
| J6 (Twist) | 7.8 N·m |
| Allowable Moment of Inertia | |
| J4 (Swing) | 0.43 kg·m² |
| J5 (Bending) | 0.43 kg·m² |
| J6 (Twist) | 0.09 kg·m² |
| Arm Cross-sectional Area | 3.11 m² × 340° |
| Ambient Conditions | Temp: 0 to 45°C, Humidity: 20 to 80% RH (No Cond.) |
| Mass (Weight) | 140 kg |
| Upper Arm Payload Capacity | 10 kg (Note 4) |
| Installation Type | Floor, wall, or ceiling |
| Paint Color | White (Munsell notation 10GY 9/1) |
Need More Information?
Contact our technical specialists for detailed product information, pricing, and availability.