Click to zoom • Drag to pan
Angle Cordless Nutrunner Tensor ITB-A, with its wide range of models and accessory options brings productivity and assembly quality to the next level. ITB-A offers values including TrueAngle angle compensation, faster tightening speeds and improved wireless signal strength. Tensor ITB-A is part of the Tensor IxB Family, which share an integrated controller platform. It has the controller functionality inside the tool, allowing direct integration with station accessories and production system without the need of an intermediate physical controller box. This opens a world of new opportunities.
Specification
| Category | Specification |
| Certifications & Compliance | |
| Capability Class | FK-MFU25 |
| CMIIT ID | 2020AJ15158 |
| EAC Certified | Yes |
| EU Directives | MD, RoHS, RED |
| UK Regulations | S.I. 2008/1597, 2012/3032, 2017/1206 |
| Standards | EN 62841 series, EN 61000 series, ISO 15744/28927-2 |
| ETL Listed | Yes (Control No. 3008099) |
| FCC ID | XF6-M7DB7 |
| IC ID | 8407A-M7DB7 |
| KC Certified | Yes (R-R-50A-IXB Series) |
| WEEE Category | 5 (Large equipment >50cm) |
| Battery | |
| Type | Li-ion (14/18/36V) |
| Weight with Battery | 4.6 lb (2.1 kg) |
| Performance | |
| Motor Power | 1080W DC (35V) |
| Speed | 1270 rpm |
| Torque Range | 2.2-8.8 ft-lb (±5%) |
| Design & Functions | |
| Model Type | Angle Tool |
| Output Type | 1/4" Hexagon Female with Bit Holder |
| Shut-off System | Transducer |
| Tool Family | ITB Series |
| Noise & Vibration | |
| Sound Pressure | <70 dB(A) |
| Vibration Value | <2.5 m/s² |
| Dimensions & Weight | |
| Size | 16.52×2.93×3.52" (419.6×74.5×89.5mm) |
| Weight (without battery) | 3.5 lb (1.6 kg) |
| CS Distance | 11mm |
| Environmental | |
| SAR Value | 0.55 W/kg |
Need More Information?
Contact our technical specialists for detailed product information, pricing, and availability.