Click to zoom • Drag to pan
Angle Cordless Nutrunner Tensor ITB-A, with its wide range of models and accessory options brings productivity and assembly quality to the next level. ITB-A offers values including TrueAngle angle compensation, faster tightening speeds and improved wireless signal strength. Tensor ITB-A is part of the Tensor IxB Family, which share an integrated controller platform. It has the controller functionality inside the tool, allowing direct integration with station accessories and production system without the need of an intermediate physical controller box. This opens a world of new opportunities.
Specification
| Category | Specification |
| Certifications & Compliance | |
| Capability Class | FK-MFU25 |
| CMIIT ID | 2020AJ15158 |
| EAC Certified | Yes |
| EU Legislation | 2006/42/EC (MD), 2011/65/EU (RoHS), 2014/53/EU (RED), 2015/863/EU (RoHS amendment) |
| EU Standards | EN 300 328 v2.2.2, EN 301 489-1 v2.1.1, EN 301 489-17 v3.1.1, EN 301 893 v2.1.1, EN 55014-1:2017, EN 55014-2:2015, EN 61000-6-2:2019, EN 61000-6-3:2007+A1, EN 61000-6-4:2007+A1, EN 62841-1:2015, EN 62841-2-2:2014/AC:2015 |
| ETL Listed | Yes (Control No. 3008099) |
| ETL Text | 6 - 62841-2-2 |
| EU SAR Value | 0.55 W/kg |
| FCC ID | XF6-M7DB7 |
| IC ID | 8407A-M7DB7 |
| KC Certified | Yes (R-R-50A-IXB Series) |
| Tolerance Class | TK15 |
| UK Regulations | S.I. 2008/1597, S.I. 2012/3032, S.I. 2017/1206 |
| UK Standards | Same as EU Standards |
| WEEE Category | 5 (Small equipment <50cm) |
| Battery | |
| Type | Li-ion (14/18/36V) |
| Battery Configuration | 1 Li-ion cell |
| Weight with Battery | 4.4 lb (2.0 kg) |
| Power & Motor | |
| Motor Power | 1080W |
| Motor Type | DC |
| Motor Voltage | 35V |
| Design & Functions | |
| Model Type | Angle Tool |
| Output Type | 3/8" Square, Male |
| SCIP Number | d9974dff-6c04-473b-9f99-7864a9eed89d |
| Shut-off System | Transducer |
| Tool Family | ITB Series |
| Noise & Vibration | |
| Sound Pressure | <70 dB(A) |
| Sound Standard | ISO 15744 |
| Vibration Value | <2.5 m/s² |
| Vibration Standard | ISO 28927-2 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 16.52" (419.6 mm) |
| Width | 2.93" (74.5 mm) |
| Height | 3.48" (88.5 mm) |
| Weight (without battery) | 3.3 lb (1.5 kg) |
| CS Distance | 0.43" (11 mm) |
| Performance | |
| Max Speed | 944 rpm |
| Torque Range | 3.6–10 ft-lb |
| Torque Scatter (3s) | ≤5% |
Need More Information?
Contact our technical specialists for detailed product information, pricing, and availability.