Click to zoom • Drag to pan
Angle Cordless Nutrunner Tensor ITB-A, with its wide range of models and accessory options brings productivity and assembly quality to the next level. ITB-A offers values including TrueAngle angle compensation, faster tightening speeds and improved wireless signal strength. Tensor ITB-A is part of the Tensor IxB Family, which share an integrated controller platform. It has the controller functionality inside the tool, allowing direct integration with station accessories and production system without the need of an intermediate physical controller box. This opens a world of new opportunities.
Specification
| Parameter | Specification |
| Certifications & Compliance | |
| Capability Class | FK-MFU25 |
| CMIIT ID | 2020AJ15158 |
| EAC Certified | Yes |
| EU Directives | 2006/42/EC (MD) 2011/65/EU (RoHS) 2014/53/EU (RED) 2015/863/EU (RoHS amendment) |
| Key Standards | EN 62841-1:2015 EN 62841-2-2:2014 EN 61000-6 series EN 55014 series |
| ETL Listed | Yes (Control No. 3008099) |
| FCC ID | XF6-M7DB7 |
| IC ID | 8407A-M7DB7 |
| KC Certified | Yes (R-R-50A-IXB Series) |
| Tolerance Class | TK10 |
| WEEE Category | 4 (Large equipment >50cm) |
| Battery & Power | |
| Battery Type | Li-ion 18/36V |
| Motor Power | 1500W DC |
| Motor Voltage | 35V |
| Weight with Battery | 8.8 lb (4.0 kg) |
| Performance | |
| Maximum Speed | 195 rpm |
| Torque Range | 22-117 ft-lb |
| Torque Accuracy | ≤3.5% |
| Physical Specifications | |
| Model Type | Angle Tool |
| Output Type | 1/2" Square Male |
| Dimensions (L×W×H) | 22.7×2.93×3.52" (576.5×74.5×89.5 mm) |
| Weight (without battery) | 7.7 lb (3.5 kg) |
| CS Distance | 1.0" (25.5 mm) |
| Noise & Vibration | |
| Sound Pressure | <70 dB(A) |
| Vibration | <2.5 m/s² |
| Safety Features | |
| Shut-off System | Transducer |
Need More Information?
Contact our technical specialists for detailed product information, pricing, and availability.