Click to zoom • Drag to pan
Angle Cordless Nutrunner Tensor ITB-A, with its wide range of models and accessory options brings productivity and assembly quality to the next level. ITB-A offers values including TrueAngle angle compensation, faster tightening speeds and improved wireless signal strength. Tensor ITB-A is part of the Tensor IxB Family, which share an integrated controller platform. It has the controller functionality inside the tool, allowing direct integration with station accessories and production system without the need of an intermediate physical controller box. This opens a world of new opportunities.
Specification
| Category | Details |
| Certifications, Standards & Directives | |
| Capability class | FK-MFU25 |
| CMIIT ID | 2020AJ15158 |
| EAC certified | Yes |
| EU Legislation | 2006/42/EC (MD); 2011/65/EU (RoHS); 2014/53/EU (RED); 2015/863/EU (RoHS amendment) |
| EU Standard | EN 300 328 v.2.2.2; EN 301 489-1 v.2.1.1; EN 301 489-17 v.3.1.1; EN 301 893 v.2.1.1; EN 55014-1:2017; EN 55014-2:2015; EN 61000-6-2:2019; EN 61000-6-3:2007+A1; EN 61000-6-4:2007+A1; EN 62841-1:2015; EN 62841-2-2:2014/AC:2015 |
| ETL control number | 3008099 |
| ETL listed | Yes |
| ETL text | 6 - 62841-2-2 |
| EU SAR value | 0.55 W/kg |
| FCC ID | XF6-M7DB7 |
| IC ID | 8407A-M7DB7 |
| KC certified | Yes |
| KC ID | R-R-50A-IXB Series |
| Tolerance Class | TK15 |
| UK Regulations | S.I. 2008/1597; S.I. 2012/3032; S.I. 2017/1206 |
| UK Standard | EN 300 328 v.2.2.2; EN 301 489-1 v.2.1.1; EN 301 489-17 v.3.1.1; EN 301 893 v.2.1.1; EN 55014-1:2017; EN 55014-2:2015; EN 61000-6-2:2019; EN 61000-6-3:2007+A1; EN 61000-6-4:2007+A1; EN 62841-1:2015; EN 62841-2-2:2014/AC:2015 |
| WEEE | 4 - Large equipment >50cm |
| Battery Information | |
| Battery | Li-Io 18/36 V |
| Type of battery | 1 Li-ion |
| Weight incl. battery | 6.6 lb |
| Power | |
| Motor power | 1500 W |
| Motor voltage type | d.c. |
| Motor voltage | 35 V |
| Design & Functions | |
| Model type | Angle |
| Output type | Square, Male |
| SCIP | d9974dff-6c04-473b-9f99-7864a9eed89d |
| Shut-off system | Transducer |
| Tool family | ITB |
| Noise & Vibrations | |
| Sound pressure | < 70 dB(A) |
| Sound standard | ISO15744 |
| Vibration standard | ISO28927-2 |
| Vibration value | < 2.5 m/s² |
| Dimension & Weight | |
| CS distance | 20 mm |
| Height | 88.5 mm |
| Length | 503.3 mm |
| Output size | 1/2" |
| Weight | 5.5 lb |
| Width | 74.5 mm |
| Speed | |
| Speed range max | 424 r/min |
| Torque | |
| Torque range max | 58 ft-lb |
| Torque range min | 10 ft-lb |
| Torque scatter 3s | ≤ 5 % |
Need More Information?
Contact our technical specialists for detailed product information, pricing, and availability.