Click to zoom • Drag to pan
Glovebox laser welding systems offer a fully integrated, monitored, and controlled laser processing environment that combines fiber laser welding capability with a multi-axis motion platform. These systems are designed for precision laser welding of hermetically sealed medical devices, aerospace electronics, and semiconductor components.
Specification
| Category | Specification |
| Laser Processing Station | |
| Laser Source | CW Power up to 1,000 W, QCW Power up to 450/4,500 W |
| Process Head | IPG FLW-D30 with Crash Protection Module (Wobble Option Available) |
| X-Y-Z Stages | 200 × 200 × 150 mm |
| Rotary Stage | 360° Continuous, 30 RPM |
| Glove Box Enclosure | |
| Working Volume (L-D-H) | 1220 × 910 × 890 mm Double-column Recirculating Gas Purification System with PLC Control and Auto Purge Valve |
| Laser Safety Window | 1220 × 910 mm with Two or Three Through-Window Gloves |
| Primary Antechamber | 380 mm Dia × 610 mm Long, Automatic Locking and Control |
| Secondary Antechamber | 150 mm Dia × 370 mm Long, Automatic Locking and Control |
| Oven Antechamber | 380 mm Dia Antechamber Vacuum Drying Oven, Temp Controlled to 200°C |
| Gas Analyzers | Oxygen: 0–1,000 ppm Moisture: 0–1,000 ppm Helium/Argon incl. Mixing Valves (0–25%) with Out of Range Alarms |
| Soot Removal | Automatic Soot Removal System with Double Valves for Safely Collecting Reactive Materials |
| Control System | Industrial Rack Mount Computer, 1 TB HD, Additional Hard Drive, Continuous Backup Software 22″ LCD Touchscreen with Keyboard, Mouse, Arm Mount |
| System Software | HMI-2200 Laser Control Software (Windows 10) Full System Interlock Monitoring & Motion Control Optional 21 CFR Part 11 Tools: Advanced Password Package, Lockdown Package, Revision Management Package |
| Options | |
| Chambers/Glove | 3rd Glove Option for Standard Chamber Size Extended Chambers with 4 Gloves Available |
| Power Meter | Laser Power Measurement Interfaced to HMI-2200 Machine Software |
| Camera System | High-Resolution Video Camera with Live Video Imaging & Image Recognition |
| Lighting | Programmable Illumination Source with HMI Control |
| Barcode Reader | Barcode Reader or Verification System (Mounted Inside or Outside Chamber) |
| Control Pendant | Jog-box Pendant Giving 4-Axes System Motion Control |
| Joystick | 2D Joystick Inside/Outside Chamber for X-Y Position Control |
| Configurable Design | Specs are typical of popular system configurations Consult IPG for individual system requirements |
Need More Information?
Contact our technical specialists for detailed product information, pricing, and availability.