Click to zoom • Drag to pan
Based on the high-performance IPG LaserCell
platform, the LaserCell 2000 Automated Laser
Cleaning System is a system purpose-built for
surface processing applications. Laser surface
processing offers high-speed cleaning, coating
removal, stripping, and texturing for a wide variety
of materials and part geometries.
Specification
| Specification | Description |
| Laser Source | IPG Air-Cooled Nanosecond Laser (or Best Match for Application) |
| Beam Delivery | IPG Mid-Power Scan Head. Optics selected to suit application |
| Maximum Part Size | 1000 mm × 600 mm × 1250 mm |
| Part Loading | Depends on system configuration (Manual Loading or Sliding Drawer) |
| Part Tooling | Custom-designed part tray & robot gripper |
| Part Handling Robot | Industrial 6-Axis Robot. Reach 911 mm, Max Payload 14 kg, Positioning Repeatability ±0.010 mm |
| Machine Enclosure (L × W × H) | 2000 mm × 1900 mm × 2500 mm |
| System Control | Industrial PLC controller with swing-arm mounted HMI & keyboard running IPGCore software. Includes door interlock, E-stop systems, integrated work chamber heat sensor |
| Power Measurement | Optional integrated laser power meter |
| Fume Extraction | Optional module with downdraft table beneath process area. Filtered air exhausted through system roof. Air exchange rate: 12,750 L/min. Efficiency: 95% on 0.3 micron mist/smoke |
| Software | HMI using IPGCore multi-platform interface & process control software with embedded IPGScan deflection controller |
| Facilities Required | Power: 230 V, 3 Phase, 60 Hz, 60 Amps. Air: Filtered moisture-free compressed air, 550 kPa minimum |
| Operating Environment | Temperature: 0 °C to 43 °C. Relative Humidity ≤ 75%, No dew or frost |
| Regulatory Standard Compliance | OSHA 29 CFR 1910, ANSI/RIA 15.06-2, ISO 10218-2, NEC UL 508.A, ANSI ASC Z136.1, NFPA 70, NFPA 79 |
Need More Information?
Contact our technical specialists for detailed product information, pricing, and availability.