Click to zoom • Drag to pan
LaserCube Driller is a lower cost alternative to conventional
drilling and hole-forming techniques for manufacturing
perforated metal sheets and filter screens.
• Laser drilling up to 300 holes/sec
• Hole pitch variation ± 10 microns (0.0004 inch)
• Non-contact drilling with no tools to wear or break
• Easy programming for modifying hole arrays
• Part size up to 1 x 1 m (39 x 39 ins) 91 kg (200 lb)
Specification
| XY Working Range | 1000 x 1000 mm |
| Positioning Accuracy | ±25 μm |
| Positioning Repeatability | <10 μm |
| Part Tooling | Mechanical Clamping System |
| Display & Operation | 17" Monitor with Keyboard & Mouse |
| Controller Software | CNC G-code Compliant HMI |
| Dimensions | 3875 L x 2200 W x 1800 H mm |
| Drilling Performance | |
| Maximum Drilling Speed | up to 300 holes/sec |
| Hole Diameter | 60 to 3500 μm (Configuration Dependent) |
| Maximum Part Thickness | up to 3 mm (Configuration Dependent) |
| Hole Size Variation | <10% Hole Diameter |
| Hole Pitch Variation | ±10 μm |
| Laser & Beam Delivery | |
| IPG Laser Source | Selected to Best Match Application |
| Beam Delivery Head | IPG Drilling Head |
| Laser Integration | Internal or External |
Need More Information?
Contact our technical specialists for detailed product information, pricing, and availability.