Click to zoom • Drag to pan
Introducing the SEⅡ, the ultimate reflection-type Safety Light Curtain, remain a long-selling product for some decades, which using our accumulated safety engineering expertise and the latest in electro-optical technology, we are able to further address our customers’ safety concerns.
Specification
| No. of Beams | 6 – 12 |
| Protective Height | 200 – 440 mm |
| Beam Spacing | 40 mm |
| Power Supply | AC100±10% |
| Output Contact | 1A, 1B (separate) |
| Output Contact Rating | 230 VAC, 7A (Cosφ=1) |
| Response Time | Less than 20 ms |
| Power Consumption | 10 – 15 W |
| Temperature Range | -5℃ – 50℃ |
Need More Information?
Contact our technical specialists for detailed product information, pricing, and availability.