Click to zoom • Drag to pan
PMD-2 (Press Multi-Channel Press Malfunction Detector) has realized a high-performance and multi-monitoring system with our long experience and advanced technology in line with the diversifying automatic progressive press working. A variety of functions incorporated in each channel can be called with a simple operation and build a required detection system according to the processing methods. The multiple detection function monitors the automatic progressive press operation from various angles to prevent breakdown of dies and production of defective parts.
Specification
| Power required | 90~240V AC, 50/60Hz |
| Power consumption | 16W |
| Stop output | Output contact: 1A, 1B Rating: AC250V, 8A (cosΦ=1) |
| Auxiliary output | Output made: One shot /reverse, Switching Output made: Duration of one shot 1~2.4sec. Output contact: 1C Rating: AC250V, 8A (cosΦ=1) |
| Power interlock output | Output contact: 1A Rating: AC250V, 8A (cosΦ=1) |
| Ambient temperature range | -5℃~50℃ |
| Sensor output for sensor | DC12V, 0.5A |
| Sensor input power | 10mA (photo-coupler input) |
| Sensor response time | End of material: Less than 500msec Others: Less than 1msec |
| Backup time | 250 hours (10 days/24℃) |
Need More Information?
Contact our technical specialists for detailed product information, pricing, and availability.