Click to zoom • Drag to pan
RDM-4 is epochal new product designed and developed to make precise detection for slug by jamming die hitherto difficult to detect. The unit checks delicate changes accurately at a time slug is produced or other changes occur and stop the press machine promptly. An analog wave form produced at each stroke of the press machine is detected by a sensor mounted on the frame of the press machine and operationally processed with a built-in microcomputer to ascertain right or wrong. using with our slug detector MICRON-3, more effective detection is available.
Specification
| Model | RDM-4 |
| Power supply | 100-240V AC ±10% 50/60Hz |
| Power consumption | 15W |
| Output | Relay contacts 1A,1B(240V AC, 5A) CosΦ=1 |
| Analog output | 0-5V (left/right load wave) |
| Response time | Display 600spm, stopping ability 2,000spm |
| Display | Numeric value equivalent to working load |
| Sensitivity | 0.01mV/V(24X10-6 strain, 50% load) |
| Temperature drift | -5℃-+60℃, 0% |
Need More Information?
Contact our technical specialists for detailed product information, pricing, and availability.