Click to zoom • Drag to pan
The AKAS system safety guard for press brakes complies with world standards, and has acquired EN954 Category 4 and EN12622
certifications.Since the laser beams surely detect the fingers of the operator, safety is guaranteed, even for operations
in which ensuring safety was difficult with conventional safety devices.
Specification
| Input voltage | AC100~220V 50/60Hz 又は DC24V |
| Power consumption | Stationary: 15W or less , Motor running: 35W or less |
| Response time | 11.5ms |
| Output contact | a X 2 |
| Output contact capacity | AC220v_2A, DC30v_2A |
| Optional contact | b X 1 |
| Optional contact capacity | AC24v_1A, DC24v_1A |
| Effective distance | AKAS-3:10m
AKAS-IIF:10m
AKAS-LCII:10m |
| Operating temperature range | 0℃ ~ 50℃ |
| Laser class | Class 1 |
| compliance standards | EN61496-1 (type 4)、EN12622、EN61496-1:2008
IEC61496-2:2006、EN ISO 13849-1:2008、EN 62061:2005 |
Need More Information?
Contact our technical specialists for detailed product information, pricing, and availability.