Click to zoom • Drag to pan
The Straight Nutrunner LTD utilizes the same clutch from the LTV angle nutrunners. With fast run-down and accurate final tightening, they offer high productivity and unmatched torque accuracy as well as joint independence. The LTD straight nutrunners have a splined reaction bar connection which can also be used for fixed assembly of the nutrunner.
Specification
| Category | Imperial (Metric) |
| Certifications | |
| • EAC Certified | Yes |
| • EU Compliance | 2006/42/EC |
| • Standards | ISO 11148-6 |
| Torque Performance | |
| • Torque Range | 10-22 ft-lb (14-30 Nm) |
| Physical Dimensions | |
| • Length | 16.3" (414 mm) |
| • Weight | 4.8 lb (2.2 kg) |
| • CS Distance | 0.79" (20 mm) |
| • Drive Size | 1/2" Square |
| Air System | |
| • Air Consumption | 34 CFM (16 l/s) |
| • Max Pressure | 100 psi (6.9 bar) |
| • Inlet Thread | 1/4" NPT |
| Performance | |
| • Free Speed | 820 RPM |
| • Fastener Size | M8 |
| Noise Levels | |
| • Sound Pressure | 79 dB(A) |
| Design Features | |
| • Model Type | Straight |
| • Output | Square, Male |
| • Shut-off | Yes |
| • Reversible | No |
Need More Information?
Contact our technical specialists for detailed product information, pricing, and availability.