Click to zoom • Drag to pan
The Straight Nutrunner LTD utilizes the same clutch from the LTV angle nutrunners. With fast run-down and accurate final tightening, they offer high productivity and unmatched torque accuracy as well as joint independence. The LTD straight nutrunners have a splined reaction bar connection which can also be used for fixed assembly of the nutrunner.
Specification
| Category | Specification |
| Technical Specifications | |
| Imperial | Metric |
| Certifications, Standards & Directives | |
| EAC Certified | Yes |
| EU Legislation | 2006/42/EC |
| EU Standard | ISO 11148-6 |
| UK Regulations | S.I. 2008/1597 |
| UK Standard | ISO 11148-6 |
| Noise & Vibrations | |
| Sound Pressure | <70 dB(A) |
| Sound Standard | ISO15744 |
| Sound Uncertainty | 3 dB(A) |
| Torque | |
| Torque Range Max | 15 ft-lb |
| Torque Range Min | 7 ft-lb |
| Dimensions & Weight | |
| Bolt Size | M8 mm |
| CS Distance | 20 mm |
| Length | 421 mm |
| Output Size | 3/8" |
| Recommended Hose Size | 10/13 mm |
| Square Drive | 3/8 in |
| Weight | 3.7 lb |
| Speed | |
| Free Speed | 570 r/min |
| Design & Functions | |
| Model Type | Straight |
| Output Type | Square, Male |
| Reversible | Yes |
| SCIP | 261b9caa-1fca-4e49-a582-9915b8a5c12d |
| Shut-off | Yes |
| Air Information | |
| Air Consumption at Free Speed | 17 cfm |
| Max Working Pressure | 100 psi |
Need More Information?
Contact our technical specialists for detailed product information, pricing, and availability.