Click to zoom • Drag to pan
Atlas Copco Pistol Shut-off Screwdriver LUM is the workhorse of our pneumatic screwdriver line-up. The LUM Pistol Grip Screwdriver combines the best engineering, continuously refined and improved, to bring you superior ergonomics, durability and productivity. Suitable for joints with demands on torque accuracy, providing accurate tightening time-after-time, independent of variations in joint stiffness. The LUM pistol grip range comes in several different configurations.
Specification
| Specification | Value |
| Certifications, Standards & Directives | |
| EAC Certified | Yes |
| EU Legislation | 2006/42/EC (Annex I, clauses 1.1, 1.6, 1.7, 2.2.1) |
| EU Standard | ISO 11148-6 |
| UK Regulations | S.I. 2008/1597 (Annex I, clauses 1.1, 1.6, 1.7, 2.2.1) |
| UK Standard | ISO 11148-6 |
| Speed | |
| Free Speed | 370 r/min |
| Design & Functions | |
| Model Type | Pistol |
| Output Type | Special design |
| SCIP | d1196d17-abfb-41fd-8563-7e39f8d98348 |
| Shut-off | Shut-off |
| Start Trigger | Trigger lever |
| Air Information | |
| Air Consumption at Free Speed | 16 cfm |
| Max Working Pressure | 90 psi |
| Noise & Vibrations | |
| Sound Pressure | 78 dB(A) |
| Sound Standard | ISO15744 |
| Vibration Standard | ISO28927-2 |
| Vibration Value | <2.5 m/s² |
| Dimension & Weight | |
| Air Inlet Thread | 1/4" NPT in |
| CS Distance | 18 mm |
| Length | 210 mm |
| Outgoing Spindle | 1/4" in |
| Output Size | Special design |
| Recommended Hose Size | 10 mm |
| Weight | 2.2 lb |
| Torque | |
| Torque Range Max | 10.69 ft-lb |
| Torque Range Min | 3.69 ft-lb |
| Torque Range Soft Joint Max | 127 in-lb |
| Torque Range Soft Joint Min | 45 in-lb |
Need More Information?
Contact our technical specialists for detailed product information, pricing, and availability.