Click to zoom • Drag to pan
Pistol Twist Slip-clutch Screwdriver, pistol models are equipped with a spring-operated slip clutch that applies a pulsating force when the torque level is reached. These tools are suitable where the torque level may temporarily rise during the rundown phase, for instance when using sheet metal screws, wood screws or self-tapping screws.
Specification
| Specification | Value |
| Dimension & Weight | |
| Air inlet thread | G1/4" in |
| CS distance | 19 mm |
| Length | 154 mm |
| Outgoing spindle | 5/16 in |
| Output size | 1/4" |
| Recommended hose size | 8 mm |
| Weight | 1.8 lb |
| Design & Functions | |
| Function | Slip-clutch |
| Model type | Straight |
| Output type | Hexagon, Female |
| SCIP | 246d0aa9-e82e-44b8-8427-2cd21c43a003 |
| Shut-off | Slip-clutch |
| Start trigger | Trigger and push |
| Noise & Vibrations | |
| Sound pressure | 78 dB(A) |
| Sound standard | ISO15744 |
| Sound uncertainty | 3 dB(A) |
| Vibration standard | ISO28927-2 |
| Vibration value | <2.5 m/s² |
| Speed | |
| Free speed | 260 r/min |
| Air Information | |
| Air consumption at free speed | 17 cfm |
| Max working pressure | 100 psig |
| Certifications, Standards & Directives | |
| EAC certified | Yes |
| EU Legislation | 2006/42/EC (Annex I, clauses 1.1, 1.6, 1.7, 2.2.1) |
| EU Standard | EN ISO 11148-6:2012 |
| UK Regulations | S.I. 2008/1597 (Annex I, clauses 1.1, 1.6, 1.7, 2.2.1) |
| UK Standard | BS EN ISO 11148-6:2012 |
| Torque | |
| Torque range max | 8.85 ft-lb |
| Torque range min | 4.43 ft-lb |
| Torque range soft joint max | 106 in-lb |
| Torque range soft joint min | 53 in-lb |
Need More Information?
Contact our technical specialists for detailed product information, pricing, and availability.