Click to zoom • Drag to pan
The Straight Direct Drive Screwdriver LUD is suitable for applications with self-drilling and wood screws. The LUDs are direct drive screwdrivers that stall when final torque is reached. The torque level is adjusted by regulating the air pressure.
Specification
| Specification | Value |
| Air inlet thread | 1/4 in |
| CS distance | 18.5 mm |
| Length | 195 mm |
| Output size | Special design |
| Recommended hose size | 6 mm |
| Weight | 1.55 lb |
| Model type | Straight |
| Output type | Special design |
| SCIP | 47e16caf-a521-4999-9f5a-5ea995d62d14 |
| Shut-off | Direct drive |
| Start trigger | Trigger lever |
| Sound pressure | 80 dB(A) |
| Sound standard | ISO15744 |
| Vibration standard | ISO28927-2 |
| Vibration value | <2.5 m/s² |
| Free speed | 420 r/min |
| Air consumption at free speed | 17 cfm |
| Max working pressure | 100 psig |
| EAC certified | Yes |
| EU Legislation | 2006/42/EC |
| EU Standard | ISO 11148-6 |
| UK Regulations | S.I. 2008/1597 |
| UK Standard | ISO 11148-6 |
| Torque range max | 16.23 ft-lb |
| Torque range min | 5.9 ft-lb |
| Torque range soft joint max | 194 in-lb |
| Torque range soft joint min | 70 in-lb |
Need More Information?
Contact our technical specialists for detailed product information, pricing, and availability.