Click to zoom • Drag to pan
The LUM series is the workhorse of our pneumatic screwdriver line-up. Designed to be comfortable to work with all day and to be durable in a tough production environment, they combine the best engineering, continuously refined and improved, to bring you superior ergonomics, durability and productivity. All LUM models are equipped with a spring-operated shut-off clutch, designed by Atlas Copco that is set with a Philips screwdriver – simple, fast and reliable!
Specification
| Specification | Value |
| Air inlet thread | 1/8 in |
| CS distance | 17 mm |
| Length | 217 mm |
| Output size | 1/4" |
| Recommended hose size | 6 mm |
| Weight | 1.3 lb |
| Model type | Straight |
| Output type | Hexagon, Female |
| SCIP | d1196d17-abfb-41fd-8563-7e39f8d98348 |
| Shut-off | Shut-off |
| Start trigger | Trigger lever |
| Sound pressure | 75 dB(A) |
| Sound standard | ISO15744 |
| Sound uncertainty | 3 dB(A) |
| Vibration standard | ISO28927-2 |
| Vibration value | <2.5 m/s² |
| Free speed | 850 r/min |
| Air consumption at free speed | 13 cfm |
| Max working pressure | 100 psig |
| EAC certified | Yes |
| EU Legislation | 2006/42/EC |
| EU Standard | ISO 11148-6 |
| UK Regulations | S.I. 2008/1597 |
| UK Standard | ISO 11148-6 |
| Torque range max | 3.32 ft-lb |
| Torque range min | 0.3 ft-lb |
| Torque range soft joint max | 39.8 in-lb |
| Torque range soft joint min | 3.5 in-lb |
Need More Information?
Contact our technical specialists for detailed product information, pricing, and availability.