Click to zoom • Drag to pan
Straight Twist Slip-clutch Screwdriver is equipped with a spring-operated slip clutch that applies a pulsating force when the torque level is reached. These tools are suitable where the torque level may temporarily rise during the rundown phase, for instance when using sheet metal screws, wood screws or self-tapping screws.
Specification
| Specification | Value |
| Air inlet thread | 1/4 in |
| CS distance | 15 mm |
| Length | 211 mm |
| Output size | 1/4" |
| Recommended hose size | 8 mm |
| Weight | 1.7 lb |
| Function | Slip-clutch |
| Model type | Straight |
| Output type | Hexagon, Female |
| SCIP | 246d0aa9-e82e-44b8-8427-2cd21c43a003 |
| Shut-off | Slip-clutch |
| Start trigger | Trigger and push |
| Sound power | 97 dB(A) |
| Sound pressure | 86 dB(A) |
| Sound standard | ISO15744 |
| Sound uncertainty | 3 dB(A) |
| Vibration standard | ISO28927-2 |
| Vibration value | <2.5 m/s² |
| Free speed | 1600 r/min |
| Air consumption at free speed | 15 cfm |
| Max working pressure | 100 psig |
| EAC certified | Yes |
| EU Legislation | 2006/42/EC |
| EU Standard | ISO 11148-6 |
| UK Regulations | S.I. 2008/1597 |
| UK Standard | ISO 11148-6 |
| Torque range max | 4.79 ft-lb |
| Torque range min | 1.62 ft-lb |
| Torque range soft joint max | 57.5 in-lb |
| Torque range soft joint min | 19.5 in-lb |
Need More Information?
Contact our technical specialists for detailed product information, pricing, and availability.