Click to zoom • Drag to pan
The Pistol Direct Drive Screwdriver LUD are suitable for applications with self-drilling and wood screws. The LUD are direct drive screwdrivers that stall when final torque is reached. The torque level is adjusted by regulating the air pressure. Key internal components are manufactured in our own plant in Sweden so we can be certain each tool is up to our quality standard.
Specification
| Category | Specification |
| Certifications | EAC Certified: Yes |
| Standards Compliance | EU: 2006/42/EC • UK: S.I. 2008/1597 ISO 11148-6 (EU/UK) • ISO 15744 • ISO 28927-2 |
| Performance | Free Speed: 1600 rpm Torque Range: 0.74-1.84 ft-lb (8.8-22.1 in-lb) |
| Design | Model: Pistol Balanced Drive: Direct Drive Output: Female Hexagon 1/4" Trigger: Lever Start |
| Air System | Consumption: 14 CFM Max Pressure: 100 psi Inlet: 1/8" NPT Hose: 8mm |
| Dimensions | Length: 115mm (4.53") CS Distance: 16mm Weight: 1.1 lb (0.5kg) |
| Noise/Vibration | Sound: 74 dB(A) ±3dB Vibration: <2.5 m/s² |
| Identification | SCIP: 47e16caf-a521-4999-9f5a-5ea995d62d14 |
Need More Information?
Contact our technical specialists for detailed product information, pricing, and availability.