Click to zoom • Drag to pan
Atlas Copco Pistol Shut-off Screwdriver LUM is the workhorse of our pneumatic screwdriver line-up. The LUM Pistol Grip Screwdriver combines the best engineering, continuously refined and improved, to bring you superior ergonomics, durability and productivity. Suitable for joints with demands on torque accuracy, providing accurate tightening time-after-time, independent of variations in joint stiffness. The LUM pistol grip range comes in several different configurations.
Specification
| Category | Specification |
| Certifications | • EAC Certified: Yes • EU Compliance: 2006/42/EC • UK Regulations: S.I. 2008/1597 |
| Standards | • ISO 11148-6 (EU/UK) • ISO 15744 (Sound) • ISO 28927-2 (Vibration) |
| Performance | • Free Speed: 1150 rpm • Torque Range: 1.11-4.79 ft-lb (13.3-57.5 in-lb) |
| Design | • Model: Pistol Grip • Output: Female Hexagon 1/4" • Start: Trigger Lever • Shut-off: Automatic |
| Air System | • Consumption: 16 CFM • Max Pressure: 100 psi • Inlet: 1/4" NPT • Hose: 8mm |
| Dimensions | • Length: 186mm (7.32") • CS Distance: 18mm (0.71") • Weight: 1.9 lb (0.86 kg) |
| Noise/Vibration | • Sound: 78 dB(A) ±3dB • Vibration: <2.5 m/s² |
| Identification | • SCIP: d1196d17-abfb-41fd-8563-7e39f8d98348 |
Need More Information?
Contact our technical specialists for detailed product information, pricing, and availability.