Click to zoom • Drag to pan
Straight Twist Slip-clutch Screwdriver is equipped with a spring-operated slip clutch that applies a pulsating force when the torque level is reached. These tools are suitable where the torque level may temporarily rise during the rundown phase, for instance when using sheet metal screws, wood screws or self-tapping screws.
Specification
| Category | Specification |
| Certifications | EAC Certified: Yes EU Compliance: 2006/42/EC UK Regulations: S.I. 2008/1597 |
| Standards Compliance | ISO 11148-6 (EU/UK) Sound: ISO 15744 Vibration: ISO 28927-2 |
| Performance | Free Speed: 500 rpm Torque Range: 3.69-8.85 ft-lb (44.2-106.2 in-lb) |
| Design Features | Model: Balanced Pistol Drive: Slip-clutch Output: 1/4" Female Hex Start: Dual Trigger/Push Shut-off: Slip-clutch |
| Air System | Consumption: 19 CFM Max Pressure: 100 psi Inlet: 1/4" NPT Hose: 8mm |
| Dimensions & Weight | Length: 205mm (8.07") CS Distance: 15mm (0.59") Weight: 2.3 lb (1.04 kg) |
| Noise Levels | Sound Power: 97 dB(A) Sound Pressure: 86 dB(A) ±3dB |
| Vibration | <2.5 m/s² (ISO 28927-2) |
| Identification | SCIP: 246d0aa9-e82e-44b8-8427-2cd21c43a003 |
Need More Information?
Contact our technical specialists for detailed product information, pricing, and availability.