Click to zoom • Drag to pan
Straight Twist Slip-clutch Screwdriver is equipped with a spring-operated slip clutch that applies a pulsating force when the torque level is reached. These tools are suitable where the torque level may temporarily rise during the rundown phase, for instance when using sheet metal screws, wood screws or self-tapping screws.
Specification
| Category | Specification |
| Certifications | • EAC Certified: Yes • EU Compliance: 2006/42/EC • UK Regulations: S.I. 2008/1597 |
| Standards | • ISO 11148-6 (EU/UK) • Sound: ISO 15744 • Vibration: ISO 28927-2 |
| Performance | • Free Speed: 850 rpm • Torque Range: 0.37-3.25 ft-lb (4.4-38.9 in-lb) |
| Design Features | • Model: Balanced Pistol (Multiple Air-Inlet) • Drive: Slip-clutch • Output: 1/4" Female Hex • Start: Dual Trigger/Push • Shut-off: Slip-clutch |
| Air System | • Consumption: 2.8 CFM • Max Pressure: 100 psi • Inlet: 1/8" NPT • Hose: 6mm |
| Dimensions & Weight | • Length: 200mm (7.87") • CS Distance: 15mm (0.59") • Weight: 1.5 lb (0.68 kg) |
| Noise/Vibration | • Sound: 80 dB(A) ±3dB • Vibration: <2.5 m/s² |
| Identification | • SCIP: 246d0aa9-e82e-44b8-8427-2cd21c43a003 |
Need More Information?
Contact our technical specialists for detailed product information, pricing, and availability.