Click to zoom • Drag to pan
Atlas Copco Pistol Shut-off Screwdriver LUM is the workhorse of our pneumatic screwdriver line-up. The LUM Pistol Grip Screwdriver combines the best engineering, continuously refined and improved, to bring you superior ergonomics, durability and productivity. Suitable for joints with demands on torque accuracy, providing accurate tightening time-after-time, independent of variations in joint stiffness. The LUM pistol grip range comes in several different configurations.
Specification
| Specification | Value |
| Air inlet thread | 1/4 in |
| CS distance | 20 mm |
| Length | 211 mm |
| Output size | 1/4" |
| Recommended hose size | 8 mm |
| Weight | 1.7 lb |
| Model type | Straight |
| Output type | Hexagon, Female |
| SCIP | d1196d17-abfb-41fd-8563-7e39f8d98348 |
| Shut-off | Shut-off |
| Start trigger | Push start |
| Sound pressure | 75 dB(A) |
| Sound standard | ISO15744 |
| Sound uncertainty | 3 dB(A) |
| Vibration standard | ISO28927-2 |
| Vibration value | <2.5 m/s² |
| Free speed | 260 r/min |
| Air consumption at free speed | 15 cfm |
| Max working pressure | 100 psig |
| EAC certified | Yes |
| EU Legislation | 2006/42/EC (MD) |
| EU Standard | ISO 11148-6 |
| UK Regulations | S.I. 2008/1597 |
| UK Standard | ISO 11148-6 |
| Torque range max | 3.69 ft-lb |
| Torque range min | 0.3 ft-lb |
| Torque range soft joint max | 44.2 in-lb |
| Torque range soft joint min | 3.5 in-lb |
Need More Information?
Contact our technical specialists for detailed product information, pricing, and availability.